Після повернення до Вінниці радянської влади розпочалися розслідування злочинів у психіатричній лікарні. 29 квітня 1944 р. на території психіатричної лікарні «комісія з обліку збитків, завданих німецько-фашистськими загарбниками» за участі судово-медичних експертів провела ексгумацію і розтин трупів психічнохворих.
Акт Вінницької міської комісії з обліку збитків, завданих німецько-фашистськими загарбниками, про знищення хворих Вінницької психіатричної лікарні. 29 квітня 1944 р. ©ГДА СБУ у Вінницькій обл.
3 квітня 1944 р. заарештували колишнього старшого поліцейського лікарні Олексія Шудляка, а 19-22 квітня – фельдшерів, причетних до введення отрути хворим. У процесі слідства, впродовж жовтня-листопада 1944 р., порушили справи проти завідувачів відділень та фельдшерів. Загалом до відповідальності притягнули 13 працівників лікарні.
Фотографії лікарок і фельдшерок, обвинувачених у вбивстві пацієнтів Вінницької психіатричної лікарні. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
Результатом закінчення слідства був вирок військового трибуналу військ НКВС Вінницької області від 21-23 липня 1945 р., за яким: фельдшерів Єфима Готу та Василя Дяченка було засуджено до вищої міри покарання – розстрілу, а решту обвинувачених – до різних строків ув’язнення.
Постанова про арешт Єфрема Готи. 20 квітня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fb4c0d0f5b2c77f349_sud-img-6-1.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fb4860df681ce7bb9a_sud-img-6-2.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fba8cd313db62f0711_sud-img-6-3.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fc8c81c77c4f59e2fa_sud-img-6-4.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fc62de796769d7c053_sud-img-6-5.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fc13e6dd1618959d9c_sud-img-6-6.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fc42f0be3beb9f5b0f_sud-img-6-7.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fbdee95a2464444738_sud-img-6-8.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fad25676bfa4559830_sud-img-6-9.jpg)
Протокол допиту Єфрема Готи. 28 березня 1945 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fbe366eeffcc59eaac_sud-img-7.jpg)
Постанова про арешт Василя Дяченка. 19 квітня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598f92cb363560e285fd4_sud-img-8.jpg)
Фото з справи Олексія Шудляка © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fd4860df953fe7bba8_sud-img-9-1.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fd7dc765637d46c3d1_sud-img-9-2.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fc520851a8a7ae6ce2_sud-img-9-3.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fca9f50376f6a09ac2_sud-img-9-4.jpg)
Вирок старшому поліцейському Олексію Шудляку. 20 вересня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
З часом деякі вироки пом’якшили або скасували. Наприклад, вирок лікарці Тетяні Фішер згодом пом’якшили до 4 років виправних робіт.Був виправданий фельдшер Микита Барабаш, який до 20 жовтня 1941 р. працював у 2-му відділенні, а згодом до 28 січня 1942 р. в госпіталі для військовополонених, який розміщувався на території лікарні.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fc6a6908347054dfb2_sud-img-10.jpg)
Постанова про арешт Микити Барабаша. 19 вересня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fcec65bd4b5bdc66d6_sud-img-11.jpg)
Довідка, видана Микиті Барабашу, яка засвідчує, що він працював у Шпиталі. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fde8b92bbd5af43e72_sud-img-12.jpg)
Посвідчення Миколи Барабаша © ГДА СБУ у Вінницькій обл.
Скасували рішення суду і директорці психлікарні у м. Хмільник Т.Ф. Степанченко. А іншим лікаркам Вінницької психіатричної лікарні вирок по справі переглядали тричі, однак залишили без змін. Перегляд справи у 1990-1992 рр. підстав для реабілітації засуджених також не виявив.
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598fa62de7967b9d7c051_sud-img-13-1.jpg)
![](https://assets-global.website-files.com/627d2b6f78cd01594a6cd964/62c598f9991719db7ce23d60_sud-img-13-2.jpg)
Скарга Галини Шиманович, колишньої фельдшерки Вінницької психіатричної лікарні, на ім’я Генерального прокурора СРСР з проханням звільнити з ув’язнення. 4 грудня 1955 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.