Україна під час Другої світової війни 1939-1945 рр.

Участь українців у Другій світовій війні не обмежувалася періодом протистояння між СРСР і Німеччиною в
1941—1945 років.

Друга світова війна від самого початку відбувалася на території України.

Участь українців у Другій світовій війні не обмежувалася періодом протистояння між СРСР і Німеччиною в 1941—1945 років. Друга світова війна від самого початку відбувалася на території України. У складі польської армії українці воювали проти Німеччини з перших годин війни 1 вересня 1939 року.

Від 17 вересня українці також воювали на боці СРСР проти поляків. Ще до початку Другої світової війни, 14—18 березня 1939 року, українці Карпатської України воювали за власну свободу з Угорщиною, яку підтримувала гітлерівська Німеччина.

Коротка боротьба Карпатської України коштувала, за різними даними, від 2 до 6,5 тисяч життів її захисників. Українці у складі армії Польської держави почали воювати з Німеччиною з 1 вересня 1939 року. Серед мільйона польських військових, 106-112 тисяч (за деякими оцінками, до 120 тисяч) були українцями. Від 17 вересня 1939 року у конфлікт вступила Червона армія.
ПЕРЕДУМОВОЮ ПОДІЛУ СТАЛО ПІДПИСАННЯ ДОГОВОРУ МІЖ РАДЯНСЬКИМ СОЮЗОМ ТА НАЦИСТСЬКОЮ НІМЕЧЧИНОЮ. В НЬОМУ ЗАЗНАЧАЛОСЯ, ЩО КОРДОН МІЖ СОЮЗНИМИ ДЕРЖАВАМИ ПРОЙДЕ «ПРИБЛИЗНО ПО ЛІНІЇ РІЧОК НАРВА, ВІСЛА, САНА».АНЕКСОВАНІ СРСР ПОЛЬСЬКІ ЗЕМЛІ БУЛИ ВКЛЮЧЕНІ ДО СКЛАДУ УССР ТА БССР.
Після вторгнення радянських військ на територію Польщі українці брали участь у бойових діях і на боці Польщі, і на боці СРСР. Після Вересневої кампанії у німецькому полоні опинилося близько 60 тисяч українців, до радянського полону потрапило понад 20 тисяч.

Також кілька сотень українців вступило у війну у складі Вермахту, в рамках формування ВВН («військові відділи націоналістів»). У лавах Червоної армії українці брали участь у радянсько-фінській війні 1939—1940 років. Кількість загиблих українців у радянсько-фінській війні оцінюють щонайменше в 27 тисяч осіб (за деякими даними — 40 тисяч).Трагедією українського народу була відсутність власної держави, а отже, його розподіл між усіма воюючими сторонами у цьому конфлікті. На момент початку німецької агресії проти СРСР українці вже більше двох років перебували у вирі великої війни.