Пам’ять про радянських військовополонених у Вінниці

Після закінчення Другої світової війни на території колишнього табору військовополонених у Вінниці по вулиці Чехова звели кількаметровий пагорб із написом «Загиблим у концтаборі в 1941–1944 рр.». На місці масових поховань встановили пам’ятний знак у вигляді стилізованої червоної зірки.

Але у 1976 р. міська влада дозволила створити тут гаражний кооператив «Східний». Під час будівництва гаражів стали викопувати останки військовополонених. Ветерани війни на чолі з місцевим дослідником Дмитром Александровим неодноразово зверталися до влади, вимагаючи спорудити тут меморіал.

Дмитро Дмитрович Александров (1923‒2011), полковник у відставці, учасник Другої світової війни, штурман літака-бомбардувальника. Багато років присвятив встановленню імен та вшануванню пам’яті учасників війни, разом з дружиною Ніною Григорівною брав участь у підготовці та випуску багатотомного видання “Книга пам’яті України”.  Зокрема, встановив прізвища 133 загиблих полонених Вінницького табору за документами Центрального архіву Міноборони Росії у Подольську

Лише у 2007-2009 роках на території табору та поховань загиблих полонених провели масштабні пошуково-дослідні роботи. Фахівці встановили, що приблизна кількість похованих тут військовополонених – це 7200 осіб – на території провулку Чеховаі ще чотири тисяч полонених – безпосередньо на території військової частини А 2287.

Особисті речі військовополонених, знайдені під час розкопок поховань у 2008 - 2009 рр.

Індивідуальні солдатські медальйони, знайдені під час розкопок у 2008–2009 рр. За інформацією у паперовій вкладці вдалося встановили 589 імен загиблих військовослужбовців Червоної армії та занести їх до Книги пам’яті України.

За весь час розкопок ексгумовано та перепоховано з території табору за офіційними даними: 100 осіб на вінницькому Меморіалі слави, 3 414 – на «Полі пам’яті» Міжнародного меморіалу жертв Другої світової війни у Славуті Хмельницької обл.

Також частину прізвищ військовополонених встановила Раїса Сергіївна Кулешова (Панасюк) (1938‒2017), жителька Вінниці. Після війни вона мешкала в будинку, яких знаходився на території табору радянських військовополонених. Записала прізвища в’язнів, які вони залишили на цеглинах будинку.

Раїса Кулешова (1938 р.н.) та Анна Атаманенко (1932 р. н.) написали листа зі списком прізвищ 16 полонених Вінницького табору. Цей список вони склали із написів на цеглинах будинку, який знаходився на території табору військовополонених, і де вони мешкали у 1947–1967 рр.

Так виглядав напис прізвища військовополоненого Вінницького табору “Чихуцкий”, який зберігся на цеглі будинку по вул. Чехова,14. Вінниця. 2017 р.

Цей німецько-український проект, результатом якого стала переносна виставка у Вінниці та продубльовані матеріали виставки на сайті, є ще одним внеском у збереження пам’яті, повернення до суспільної свідомості забутих жертв нацизму, до яких належать радянські військовополонені. Те, що проект фінансував німецький фонд «Пам’ять, відповідальність, майбутнє» можна розглядати частиною політики спокутування провини за злочини війни.

Художник Андрій Єрмоленко